Do góry
Cosmetics

Filtr chemiczny czy mineralny – czym się różnią i jaki wybrać?

Zadaniami filtrów przeciwsłonecznych jest ochrona naszej skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV), które stale dociera do głębokich warstw skóry, uszkadzając ją. Efektem tego są poparzenia słoneczne, przebarwienia, przedwcześnie pojawiające się zmarszczki i inne oznaki starzenia czy wiotkość skóry. Dowiedz się, czym różni się filtr mineralny od chemicznego i wybierz odpowiedni dla siebie. 

Filtry mineralne – czym są?

Produkty z zawartością filtrów mineralnych zawierają w składzie substancje takie jak: tlenek cynku (Zinc oxide) czy dwutlenek tytanu (Titanium dioxide). Obydwie te substancje chronią zarówno przed promieniowaniem UVA i przed UVB, które różnią się długością fali elektromagnetycznej. Dla zapewnienia wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, substancje te często występują w parze. Należą do grupy związków nieorganicznych, co oznacza, że ich cząsteczki nie zawierają atomów węgla. Ponadto są na tyle duże, że nie przenikają w głąb naskórka. Filtry mineralne działają na zasadzie „tarczy obronnej”. Na powierzchni naszej skóry powstaje warstwa stanowiąca zaporę dla szkodliwych promieni UV. Jej zadanie to odbijanie lub rozpraszanie promieniowania, który jest procesem fizycznym – stąd też nazwa filtry fizyczne.

Zalety i wady filtrów mineralnych

Filtry mineralne (fizyczne) polecane są alergikom, posiadaczom skóry wrażliwej i dzieciom. Są określane jako stabilne, co w praktyce oznacza, że nie tracą właściwości pod wpływem upływu czasu, promieniowania słonecznego, kontaktu z tlenem. Po nałożeniu zaczynają działają niemal natychmiast – możemy wyjść na zewnątrz zaraz po aplikacji.

Charakteryzują gęstą, „tępą” i tłustą konsystencją oraz białą warstwą, która pozostaje po aplikacji kosmetyku. Dla wielu jest to ich główny minus. Pojawia się efekt maski, kremy są ciężkie, często nie nadają się pod makijaż, „rolują” się lub „bielą”. Mają jednak dłuższy okres trwałości niż filtry chemiczne.

Filtry chemiczne – czym są?

Filtry chemiczne (organiczne) są to substancje, które mają zdolność do absorbowania promieniowania UV i zamieniania go w ciepło. Ich cząsteczki wnikają w głąb skóry, gdzie pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Produkty zawierające filtry chemiczne mają w swoich składach substancje takie jak np.:  Ethylhexyl Triazone, Ethylhexyl Salicylate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate (Uvinul A Plus), Diethylhexyl Butamido Triazone (Uvasorb HEB). Substancje te uznawane są za bezpieczne, mogą jednak wywoływać podrażnienia. Filtry chemiczne, częściej niż fizyczne, mogą uczulać, gdyż są gorzej tolerowane przez skóry wrażliwe.

Zalety i wady filtrów chemicznych

W przeciwieństwie do filtrów mineralnych, filtry chemiczne mają lekką i przyjemną konsystencję. Występują często w postaci żelu lub kremo-żelu. Tego typu produkty niemal całkowicie się wchłaniają i nie wpływają na trwałość makijażu. Nie pozostawiają białej czy tłustej warstwy na powierzchni skóry, zapewniając matowe lub półmatowe wykończenie. Po aplikacji kremu z SPF, należy odczekać 15-20 minut zanim wyjdziemy na zewnątrz, by produkt zdążył się wchłonąć.

Niestety filtry chemiczne nie są tak stabilne jak fizyczne. Z tego względu należy reaplikować je co kilka godzin. W słoneczne dni czy podczas opalania należy to robić nawet co 2 godziny. By uniknąć konieczności tak częstego aplikowania produktów z filtrami chemicznymi, dodaje się do nich filtry mineralne tworząc tzw. filtry mieszane. Takie połączenie występuje obecnie w większości kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV dostępnych na rynku. Charakteryzują się wysoką ochroną i skutecznością działania.

O produktach chroniących przed promieniami słonecznymi, zawierających SPF (Sun Protection Factor), należy pamiętać przez cały rok, nie tylko latem! Warto wybrać dla siebie odpowiednią formułę i regularnie stosować kosmetyki z filtrami.

Lubisz to? Udostepnij!