Kremy z filtrem UV – dlaczego są tak ważne?
Krem z filtrem UV powinien być naszym must have w pielęgnacji skóry twarzy. Codzienna aplikacja produktów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, to klucz do zachowania zdrowej skóry i młodego wyglądu. Dlaczego warto używać kremów z filtrem? Jaki wpływ ma promieniowanie UV na skórę? Dowiedz się więcej, dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna.
Chociaż stosujemy go głównie latem, krem z filtrem powinien być podstawą pielęgnacji skóry każdego z nas, niezależnie od wieku czy pory roku. Dzięki ochronie przeciwsłonecznej jesteśmy w stanie zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, powstawaniu przebarwień i zmian nowotworowych. Intensywna ekspozycja na słońce już od najmłodszych lat przyczynia się do rozwoju raka skóry.
Dlaczego warto używać kremów z filtrem?
Coraz więcej osób jest świadomych konieczności ochrony przeciwsłonecznej nie tylko latem. Produkty z SPF są barierą ochronną dla skóry. Wyjątkowo ważna jest ochrona skóry dzieci, wrażliwej i trądzikowej. W okresie dzieciństwa szczególnie narażeni jesteśmy na negatywne działanie promieni UV. Delikatna skóra dzieci jest bardziej podatna na oparzenia, które wiążą się z większym ryzykiem zachorowania na raka skóry w dorosłości. Wciąż powielany jest szkodliwy mit o tym, że słońce korzystnie wpływa na trądzik. Niestety tak nie jest. Trądzik to schorzenie skórne, które w wielu przypadkach należy leczyć farmakologiczne. Większość leków i maści stosowanych w zwalczaniu trądziku ma charakter światłoczuły. Ekspozycja na słońce powinna być więc ograniczona, a aplikacja kremu z filtrem stać się rutyną. Pozwoli to na uniknięcie wzmożonej pracy gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych, utrwalanie się przebarwień i powstawanie blizn. Dlaczego warto włączyć kremy z filtrem UV do codziennej pielęgnacji? Oprócz funkcji ochronnej coraz więcej produktów z SPF, przeznaczonych do codziennego stosowania, ma w swoich składach składniki aktywne takie jak np. kwas hialuronowy czy prowitamina B5, które regenerują skórę i pobudzają komórki do odbudowy. Nowoczesne kosmetyki przeciwsłoneczne zapewniają 4 razy większą protekcję niż te dostępne 10 lat temu. Wiele nowych produktów, dzięki zastosowaniu filtrów chemicznych, jest niewidoczna i niewyczuwalna na skórze. Innowacyjne formuły umożliwiają nałożenie kremu z filtrem pod makijaż, bez obawy o jego nietrwałość, błyszczenie się skóry czy powstawanie zaskórników.
Jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę?
Pierwszy i najszybciej zauważalny efekt ekspozycji na słońce to opalenizna, która jest naturalną reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Jedną z zalet opalania jest produkcja witaminy D przez organizm. Jednak zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne będzie skutkować zaczerwienieniem, uszkodzeniem skóry i oparzeniem słonecznym, którego skutkiem mogą być nieestetyczne blizny. Aby organizm wytworzył 100% dziennej dawki witaminy D, wystarczy 15-minutowania ekspozycja na słońce skóry dłoni. Mitem jest także stwierdzenie, że krem z filtrem hamuje produkcję witaminy D. Promieniowanie ultrafioletowe jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Promienie UV uszkadzają komórki skóry poprzez m.in.: modyfikację DNA, degradację bariery ochronnej skóry i niszczenie włókien kolagenowych. Efektem tego są np.: przebarwienia, utrata jędrności, pękające naczynka, nasilenie zmian trądzikowych, przesuszenie skóry. Najniebezpieczniejszym skutkiem zbyt długiego poddawania skóry promieniowaniu UV, jest powstawanie zmian nowotworowych. Nadmiernie działanie promieni słonecznych przyczynia się do rozwoju raka złośliwego skóry – czerniaka. Przypomina on znamię lub zmianę barwnikową skóry. Niekiedy powstaje z istniejących już znamion. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem, asymetryczne zabarwienie a także świąd, krwawienie, obrzęk i ból w obrębie zmiany. Badania nad czerniakiem wskazują, że stosowanie kremów z filtrem UV, które zapobiegają poparzeniom słonecznym, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Zalecana maksymalna długość przebywania na słońcu (po nałożeniu 15 minut wcześniej kremu ochronnego) to 15-30 minut – w zależność od karnacji i wartości SPF w kremie: SPF 6–10 – ochrona niska; 15-25 – ochrona średnia; 30-50 – ochrona wysoka; 50+ – ochrona bardzo wysoka. Większość z nas potrzebuje ochrony wysokiej, aby skutecznie blokować promieniowanie UV.
Czas na wnioski
Ekspozycja na słońce jest czynnikiem zwiększającym ryzyko uszkodzeń czy raka skóry, który możemy ograniczyć stosując filtry przeciwsłoneczne. Badajmy regularnie skórę, zawłaszcza niepokojące zmiany – czerniak rozwija się częściej w zdrowej tkance niż w obecnym już znamieniu. Obalajmy mity dotyczące opalania – opalenizna nie jest wyznacznikiem zdrowia, a słońce nie leczy trądziku. W razie wątpliwości, pytajmy o produkty z filtrem UV w drogerii.